Интересные факты

Початок насування Арки НБК на об`єкт «Укриття» 4-го енергоблоку на Чорнобильській АС

У понеділок розпочався процес насування Арки (новий безпечний конфайнмент, НБК) на об’єкт «Укриття» четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС, який був зруйнований під час катастрофи 26 квітня 1986 року.

Встановлення НБК зробить майданчик ЧАЕС безпечним для проведення робіт із демонтажу конструкцій, поводження з паливовмісними та радіоактивними матеріалами в середині об’єкту «Укриття», повідомляє прес-служба Міністерства екології та природних ресурсів України.

«Наразі, найбільша з коли-небудь побудованих рухома наземна конструкція довжиною 165 м, висотою 110 м і загальною вагою 36200 т насувається в проектне положення та вже перемістилася на відстань 6 метрів. Після аналізу початкового етапу руху, процес насування продовжиться і має завершитися найближчими днями.  Насування НБК відбувається за допомогою спеціальної системи, яка складається з 224 гідравлічних домкратів і дозволяє пересувати конструкцію на відстань 60 см за один цикл. Передбачається, що весь процес триватиме до 4 днів з загальним часом безперервного руху приблизно 33 години. НБК був збудований поблизу 4-го енергоблоку ЧАЕС і має подолати 327 м, щоб накрити об’єкт «Укриття», — йдеться у повідомленні.

У листопаді 2017 року планується ввести об’єкт в експлуатацію та розпочати роботи з демонтажу нестабільних конструкцій. Проектом передбачено, що нова споруда буде експлуатуватись упродовж 100 років.

Як зазначив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, початок насування Арки на об’єкт «Укриття» — це старт завершення 30-річної боротьби з наслідками чорнобильської катастрофи. Будівництво унікальної технологічної конструкції, аналогів якої не має світ — історичний крок до покращення екологічної безпеки в зоні відчуження і світі. «І він став можливим завдяки величезній міжнародній підтримці. Об’єднання 40 країн-вкладників та країн-донорів навколо однієї мети — захист людства від радіоактивних наслідків трагедії, це ще один доказ того, що питання екологічної безпеки в світовій політиці серед пріоритетних», — сказав Семерак.

«Насування Арки на об’єкт «Укриття» можна сміливо назвати найважливішим етапом у реалізації цього проекту, перед введенням споруди в експлуатацію, та здійснення головної місії — забезпечення на 100 років захисту від радіоактивних випромінювань. НБК для зони відчуження — це новий «подих» та можливість позитивних трансформацій у майбутньому», — наголосив голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.